Čo ma čaká po vysadení hormonálnej antikoncepcie?

Pridal

Možno ste sa rozhodli vysadiť hormonálnu antikoncepciu kvôli túžbe po bábätku, zdravotným dôvodom či jej už máte jednoducho plné zuby. Dôvodov môže byť skutočne veľa.
Ako urobila antikoncepcia šarapatu s vašim telom, keď ste ju začali brať, narobí ju, aj keď ju vysadíte.

Na trhu môžeme nájsť rôzne druhy antikoncepcie. Prezervatívy, pesary, vnútromaternicové telieska, tabletky, injekcie, náplasti…
Ja sa dnes zameriam konkrétne na jednu z najčastejšie používaných foriem, a to sú antikoncepčné tabletky.
Hormonálna antikoncepcia – kto by ju v dnešnej dobe nepoznal, však? Dôvodov, prečo sa žena rozhodne brať hormonáku je veľa. Či ako ochranu pred neželaným tehotenstvom, kvôli akné alebo napríklad pre problémovú menštruáciu.
Následky užívania hormonálnej antikoncepcie sa prejavia takmer ihneď, ak nie okamžite. Môžu byť ako pozitívne, tak aj negatívne.

Antikoncepčné tabletky
Ilustračný obrázok, zdroj: Pixabay

Pre hormonálku som sa rozhodla ako 18 ročná. Hlavným dôvodom bola ochrana, ako bonus pribalili pravidelný cyklus a tvár bez akné. (Lekár mi vtedy predpísal Belaru) A keďže všetko pozitívne musí mať aj negatívne stránky, zadržiavala som vodu. Za jeden cyklus som vedela nabrať jeden a pol konfekčnej veľkosti a potom ju zase stratiť.
Po rozchode s jedným z mojej zbierky exotov (článoček TU) som sa rozhodla vymeniť Belaru za antikoncepciu s iným zložením. Po tejto zmene sa mi pleť ešte vylepšila, cyklus fičal lepšie než švajčiarske hodinky a prestala som byť ako vodný balónik.
Maitalon som brala 5 rokov a vysadila som ho trikrát. Dvakrát kvôli operácii a v septembri už definitívne. Veď budeme plánovať bábo, a predsa len bude dlho trvať, kým sa mi naštartuje cyklus. Naposledy mi menštruácia neprišla 82 dní, tak nech sa to dá do poriadku čo najskôr.

Kondóm
Ilustračný obrázok, zdroj: Pixabay

Asi, ako každá z nás aj ja som si kládla otázku “Čo ma čaká po vysadní antikoncepcie? Vyhádžem sa? Priberiem? Zmenia sa mi chute?”
Poďme sa na to pozrieť bližšie 🙂

1.) Ako správne vysadiť antikoncepciu?

Najlepší spôsob vysadenia antikoncepcie je dobrať blister tak ako zvyčajne. Po dobratí poslednej tabletky vám príde menštruácia tak, ako ste boli zvyknuté počas užívania HAK. Pokiaľ by ste vysadili tabletky v strede blistra, narobí to poriadnu šarapatu aj s cyklom. Menštruácia vám môže prísť okamžite a bude trvať krátko alebo sa na ňu načakáte.

2.) Vráti sa mi po vysadení antikoncepcie akné?

Ak ste začali brať antikoncepciu ako liečbu akné, môže sa to stať. Ja som začala brať antikoncepciu z toho dôvodu, že som sa chcela ochrániť pred otehotnením. Predsa som nechcela byť matka v osemnástich. Zlepšenie pleti bolo len akýmsi bonusom. Po vysadení antikoncepcie sa mi pleť zhoršila, čo sa dalo čakať. Telo prestalo dostávať hormóny, ktoré umelo znižovali hladinu testosterónu v mojom tele. Opätovné zvýšenie testosterónu na prirodzenú hladinu malo za následok zhoršenie aknóznych prejavov pokožky.
Samozrejme, netreba sa báť, lebo je to len prechodné obdobie. So správnou starostlivosťou si toto obdobie viete skrátiť na minimum. Ja používam už niekoľko rokov Biodermu sébium H2O a krém od JUSTu,

Pleťová maska
Ilustračný obrázok, zdroj: Freepik

3.) Priberiem po vysadení antikoncepcie?

Tie z nás, ktoré pribrali, keď začali brať antikoncepciu z dôvodu zadržiavania vody, by sa jej po vysadení mali zbaviť.
Pri užívaní Belary som pribrala fakt dosť. Teda, skôr som bola nepekne opuchnutá. Bola som zavodnená viac ako nacucaná špongia. Po zmene antikoncepcie na Maitalon som sa vrátila k predošlej váhe, metabolizmus mi šlapal ako švajčiarske hodinky. Mohla som zjesť aj pol stáda slonov, nepribrala som ani gram.
Po úplnom vysadení antikoncepcie sa u mňa nezmenilo takmer nič. Na váhe som pribrala možno pol kila, chuť do jedla sa nezvýšila…

Žena stojaca na osobnej váhe
Ilustračný obrázok, zdroj: Freepik

4.) Zmenšia sa mi po vysadení antikoncepcie prsia??

Jednou z mojich radostí po tom, ako som začala brať antikoncepciu, sa stali plné trojky. Nie, že by som predtým bola plochá ako letisková pristávacia dráha na Schwechate, ale predsa len poteší, keď sú behom mesiaca z veľkosti B zrazu C-éčka.
Pred vysadením som sa zamýšľala aj nad touto témou. Čo ak sa obvod môjho hrudníka vráti do pôvodného stavu? Čo na to povie môj drahý?…
Som už takmer štyri mesiace bez hormonálky a môžem povedať, že som nestratila ani centimeter. Takže za mňa BEZ STRESU! 😉

5.) Zmenia sa mi po vysadení antikoncepcie chute?

Nie. Teda aspoň mne nie. Nemám o nič väčšiu chuť na čokoládu a o nič menšiu chuť na víno ako inokedy. Možno len to, že by som si aj nohy dolámala za mangom. Keď naň raz dostanem chuť, dokážem ju mať, kým si niečo mangoidné naozaj nedám. Je jedno či to je čerstvé mango, sušené mango alebo ako džús. Jednoducho ho musím mať.
A okrem toho, vône mi voňajú stále rovnako, z kuraciny ma stále napína ako luk… Takže táto oblasť je u mňa bez zmeny.

Žena v podprsenke a košeli ležiaca na podlahe
Ilustračný obrázok, zdroj: Canva

6.) Ako ovplyvní vysadenie moje libido?

Jednoznačne pozitívne!
Hormonálna antikoncepcia pôsobí na naše prirodzené hladiny hormónov. Akýmsi spôsobom ich oblbuje. Jedná sa hlavne o testosterón, ktoré hormóny obsiahnuté v antikoncepcii znižujú. Tento jav vplýva negatívne aj na libido. To moje sa dosť rapídne znížilo. Tabletky tlmili nie len môj apetít, ale aj mňa samotnú. Posledné mesiace som bola vyžmýkaná zo života. Totálne bez energie, v kuse unavená a nervózna. Mohla som vypiť aj tri kávy a nič.
Akonáhle som prestala brať tabletky, začala som sa cítiť akoby ma pustili z basy. Opäť som to bola ja. Všetky sopky sveta sa mohli schovať pred tým, čo vo mne zahorelo. Opäť som bola nabitá energiou a plná chuti do života.

7.) Kedy príde prvá menštruácia?

Príchod prvej menštruácie je u každého individuálny. Po prvom vysadení to trvalo 82 dní a cca 6 mesiacov, kým sa to, ako tak upravilo. Teraz to bolo 35 dní a nebola to teda žiadna sláva… Ďalšia menštruácia prišla opäť na 35. deň. Som zvedavá, koľko bude trvať, kým sa mi upraví cyklus na nejakú “použiteľnú” dĺžku 30 dní plus-mínus týždeň.
Každopádne, ak čakáte už dlho (predpokladám, že tehotenský test bol negatívny), navštívte radšej gynekológa. On vám s tým bude vedieť pomôcť.

Dlhé vlasy
Ilustračný obrázok, zdroj: Pexels

8.) Budú mi vypadávať vlasy?

Keďže som na svoje vlasy extrémne háklivá, toto bola vec, ktorej som sa pri vysadení obávala najviac. A… Áno, vlasy mi skutočne začali padať o niečo viac, než obvykle. Nie je to také drastické, ale predsa.
Dôvodom vypadávania vlasov po vysadení hormonálnej antikoncepcie býva náhla zmena hladiny hormónov v tele, a to konkrétne nárast hladiny už viac krát spomínaného testosterónu. Testosterón má toho na rováši celkom dosť. Pôsobí na vlasové folikuly, rovnako aj na našu pleť (podporuje produkciu kožného mazu) a tiež je zodpovedný za libido. Keďže hormóny obsiahnuté v antikoncepcii vyvažujú hladinu testosterónu v ženskom tele, po začatí jej užívania máme akosi menej pupienkov, hustejšie vlasy a menšiu chuť na sex.
Čo robiť, keď už tie vlasy padajú? Skúste im pomôcť! Na trhu existuje mnoho vitamínov na rast vlasov, šampónov proti vypadávaniu a podobných prípravkov. Ja som po nich siahla tiež. Konkrétne som bežala do lekárne kúpiť vitamíny, o ktorých píšem TU.
Okrem týchto vitamínov som začala jesť ovocie a zeleninu, ktoré v sebe skrývajú najviac železa. A prečo? Pretože aj nedostatok železa alebo jeho náhly pokles má vplyv na vypadávanie vlasov. Takže hurá na červené mäso, cviklu, listovú zeleninu, strukoviny a ďalšie.

9.) Kedy budem môcť otehotnieť?

Toto bola jedna z mojich prvých otázok, keď som bola u lekára a nad vysadením som ešte len uvažovala.
A odpoveď?
Pravdepodobne ešte rýchlejšie, než si myslíte. Sme schopné otehotnieť akonáhle zabudneme na jednu jedinú tabletku. Dokonca aj keď antikoncepciu hltáte na sekundu v rovnakom čase, aj tak nie je 100%tná.
Pokiaľ nechcete otehotnieť hneď po tom, ako zhltnete poslednú malú “lentilku” z blistra, odporúčam uchýliť sa k bariérovej forme antikoncepcie. U niektorých žien sa totižto plodnosť po vysadení antikoncepcie ešte zvyšuje.

Ultrazvuk dieťaťa, tehotenský test, detské papučky
Ilustračný obrázok, zdroj: Freepik

10.) Môžem mať bolesti?

Počas brania antikoncepcie sú naše vaječníky, ako dve spiace šípkové princezné, ktoré stopnú dozrievanie vajíčok. (Užívanie HAK navodzuje u ženy stav podobný tehotenstvu). Po vysadení vás môže ovulácia prekvapiť, a to nie práve príjemne. Prvá menštruácia “bez” umelých hormónov dala mne osobne dosť zabrať. Mimo toho som hneď po vysadení antikoncepcie a prvej menštruácii chytila zápal ľavého vaječníka a maternice. Takže o zábavu som mala postarané na dobrý mesiac a pol.
Ak sa vám niečo nebude zdať OK, radšej zbehnite ku gynekológovi. Či to bude pridlhé čakanie na menštruáciu alebo nepríjemné bolesti či pichanie v okolí maternice, či vaječníkov. Je lepšie mať istotu, že ste v poriadku, ako skončiť na mesačnej kúre antibiotík a čapíkov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *